INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Dürer  

 
 
1484-04-25 - 1555-04-21
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Dürer Andrzej (1484–1555), ur. w Norymberdze 25 IV jako 14. z rzędu dziecko złotnika Albrechta, zmarł 21 IV 1555 tamże, był młodszym bratem słynnego malarza Albrechta. Kształcił się w zawodzie złotniczym w warsztacie ojca, czy jednak zdołał się wyzwolić na czeladnika już przed jego śmiercią, zaszłą w r. 1502, nie jest rzeczą pewną. Mistrzem norymberskiego cechu złotniczego został w r. 1514. W tym samym roku brat jego Albrecht wykonał jego portret srebrnym ołówkiem na biało gruntowanym papierze, zachowany w wiedeńskiej Albertynie. W r. 1532 udał się do Krakowa w ślad za młodszym swym bratem Hansem, który jako malarz pracował na dworze Zygmunta Starego. Na wezwanie rady miejskiej, bez której zezwolenia Norymbergę opuścił, wrócił w r. 1534 do rodzinnego miasta, skąd jednak po śmierci Hansa przybył w r. 1538 ponownie do Krakowa, tym razem z listem polecającym rady miejskiej do króla Zygmunta, celem zlikwidowania spadku po bracie i załatwienia innych interesów finansowych. Żona jego Urszula zmarła w r. 1560. Brak jakichkolwiek danych do przypisywania mu tych czy innych dzieł złotniczych zarówno w Niemczech, jak i w Polsce.
 
 
Thieme-Becker; Rosenberg M., Der Goldschmiede Merkzeichen III, wyd. 3, Frankfurt a. M. 1925, s. 30–1, nr 3750; Lepszy L., Przemysł złotniczy w Polsce, Kr. 1933, s. 149, nr 362 oraz literatura w tych dziełach zestawiona.  
 
 
Adam Bochnak
 
 
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.